فهرست مطالب

قلاویز کاری از جمله فعالیت‌هایی است که نیاز به کار شدید روی فلز دارد و گرمای بالایی هم تولید می‌کند، به همین دلیل از روغن قلاویز کاری برای بهبود کیفیت کار استفاده می‌شود. در حقیقت زمانی که دو فلز در تماس با یکدیگر قرار می گیرند، اصطکاک بیش از حد آنها باعث می شود که دمای بالایی تولید شده و این دما روی کیفیت برش و توانایی ابزار برنده در کار روی فلزات تاثیر منفی بگذارد.

از آنجایی که روغن قلاویز کاری در حوزه‌های مختلفی مانند حدیده کاری و برقوکاری هم قابل استفاده است، در اینجا به معرفی آن خواهیم پرداخت و در مورد ویژگی های آن صحبت خواهیم کرد. شرکت روغنکاران ارس نور نماینده رسمی فروش انواع روغن قلاویزکاری برندهای معتبر مانند روکل Rocol در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید گریس، روغن صنعتی و روانکار قلاویز و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت روغن قلاویزکاری با کارشناسان ما در شرکت ارس نور تماس بگیرید.

روغن قلاویز کاری چیست؟

روغن قلاویزکاری یا RTD Liquid یک نوع روغن قهوه‌ای رنگ خاص است که به عنوان روانکار و خنک کننده در فرآیند قلاویز به کار گرفته می شود و وظیفه آن جذب حرارت و کاهش اصطکاک است. این روغن به دلیل توانایی تحمل حرارت و همچنین چسبندگی بالا، به عنوان یک سیستم پوششی روی فلزات مختلف مانند لوله های فلزی و میلگردها قرار می گیرد و امکان قلاویز کاری و حدیده کاری بخش های مختلف آنها را فراهم می کند.

با توجه به انتظاری که از روغن قلاویز کاری میرود، تغییراتی در ویژگیها و شرایط فنی آن به وجود آمده که می‌توان به ویسکوزیته بالا و توانایی تحمل بالای حرارت اشاره کرد. در واقع اگر چه این روغن به صورت دستی و برای چند لحظه به سیستم قلاویز کاری اضافه می شود، اما در هر صورت باید ماندگاری بالایی داشته باشد تا در طول قلاویز کاری و حدیده کاری باقی بماند و هزینه کمتری برای صنعت به وجود بیاورد.

روغن قلاویزکاری

نحوه استفاده از روغن قلاویز کاری

 باید اعتراف کنیم که RTD Liquid عملکرد و ساز و کاری هم مانند آب صابون دارد و تقریباً یک روغن ساده محسوب شده که تنها از لحاظ ویسکوزیته و تحمل حرارت شرایط خاص خود را دارد. از طرف دیگر روغن قلاویز کاری در صنایع مختلف قابل استفاده است و می‌تواند بخشی از آماده سازی قطعات مختلف باشد. بنابراین در ساده ترین حالت ممکن اضافه کردن آن به صورت دستی اصلی‌ترین گزینه ما محسوب می‌شود.

اما در دستگاه های پیشرفته تر مانند دستگاه سی ان سی که چند فرایند مختلف مانند برقو کاری و سوراخکاری را به صورت همزمان انجام می دهند، یک مخزن مخصوص و یک پمپ مکنده روی آن قرار گرفته تا انتقال روغن به صورت سیستمی و اتوماتیک انجام شود.

کاربردهای RTD Liquid

اگر دیگر محصولات ما را در سایت ارس نور دیده باشید احتمالاً متوجه شده اید که این روغن ها بیشتر به عنوان روانکار استفاده می شوند. بنابراین عملا می توانیم روغن قلاویز کاری را به عنوان یک روغن ویسکوز و مقاوم در برابر حرارت معرفی کنیم که می تواند نقش های متفاوتی داشته باشد. با توجه به اینکه امکان استفاده از این روغن در حوزه‌های مختلف وجود دارد از عناوین زیر هم برای آن استفاده می شود:

  • روغن قلاویزکاری
  • روغن حدیده کاری
  •  روغن برقو کاری
  • روغن سوراخکاری
  • روغن shaving ,shaping
  • روغن هاب ( hob)
  • روغن خانکشی یا بروچ ( Broaching)

با این تفاسیر خریدروغن قلاویز کاری می‌تواند برای اهداف مختلفی باشد و محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد. در هر صورت باید بپذیریم که تفاوت زیادی بین قلاویز کاری و حدیده کاری یا حتی سوراخ کاری وجود ندارد و همه آنها بر مبنای تماس مستقیم دو فلز با یکدیگر انجام می شوند. بنابراین می‌توانیم از این روغن به عنوان یک روغن مشترک برای همه آنها استفاده کنیم.

مشخصات روغن قلاویز کاری و موارد مصرف آن

در مورد ویژگی ها و مشخصات روغن قلاویز کاری می‌توانیم به چند نکته اشاره کنیم که طبیعتاً همه آنها در عملکرد نهایی محصول تاثیر گذار هستند.از این محصول به منظور استفاده در انواع فلزات به خصوص فولادهای سخت شده ، تیتانیوم ،STAINLESS STEEL  و INCONEL مناسب می باشد و قابلیت افزودن به دیگر روغن های برش معدنی معمولی را دارا می باشد.

از مزایای استفاده از این روغن می توان به کاهش اصطکاک ، افزایش عملیات براده برداری ، کاهش زمان عملیات براده برداری، افزایش تیراژ تولید به میزان 2 الی3 برابر، و بهبود یافتن کیفیت دنده های ایجاد شده اشاره نمود.

روغن مورد مصرف روی استنلس استیل و اینکونل تفاوت چندانی از لحاظ روانکاری یا مقاومت در برابر حرارت نسبت به روغن های معمولی ندارد. اما به طور کلی طراحی آن به شکلی است که ترانسهای سیستم برشی را به خوبی از بین می‌برد و باعث می‌شود که عمر ابزار به هنگام برش دادن فلزات مختلف افزایش یابد.

جالب است بدانید که روغن قلاویز کاری در عملیات ماشین کاری، دریل های اتوماتیک قلاویز کاری، دستگاه های حدیده کاری لوله، دستگاه های تراشکاری و سوراخکاری و در نهایت دستگاه های سی ان سی قابل استفاده است.

 شرایط بهینه استفاده از روغن قلاویز کاری

این روغن باکارایی بسیار عالی درعملیات قلاویزکاری ، حدیده کاری ، برقوکاری و سوراخکاری به نسبت 100% ودر عملیات خانکشی (BROACHING)، هاب HOB, SHAVING و SHAPING به نسبت 10% الی 20% مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید بارها دیده باشید که تکنسینها و اپراتورها به هنگام قلاویز کاری به طور مرتب از آب صابون استفاده می کنند و فضای کارگاه مملو از آب صابون یا سایر مواد خنک کننده می شود. اما این روال در مورد روغن های حدیده کاری و روغنهای قلاویزکاری قابل اجرا نیست. در وهله اول این روغن مقدار چسبندگی بالایی دارد و برای ۳ یا چهار بار قلاویزکاری تنها می توان یک بار از این روغن استفاده کرده و از قدرت روانکاری آن بهره برد.

در صورتیکه قلاویزکاری بصورت عمودی انجام شود بهترین انتخاب روغن قلاویزکاری بوده ودر صورتیکه قلاویزکاری بصورت افقی انجام شود بهترین گزینه گریس قلاویزکاری میباشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر با شرکت ،تماس حاصل نموده تا اطلاعات کاملتری در اختیارشما گذاشته شود.

در طرف مقابل توانایی تحمل حرارت در این روغن به حدی بالاست که می‌تواند حرارت زیاد ناشی از کار دستگاه را تحمل کند. این یعنی ما به هر اندازه که در فرایند های مختلف به دستگاه فشار بیاوریم و حرارت تولیدی افزایش یابد باز هم امکان تبخیر و از بین رفتن روغن کم است و این یعنی میزان کمتری از آن استفاده می شود. نکته مهم دیگر این است که برای پاک کردن این روغن از روی سطوح مختلف می‌توان از تینر معمولی یا حتی از سیستم های پاک کننده ساده استفاده کرده که یک امتیاز جالب توجه برای آن محسوب می‌شود.

در اینجا سعی کردیم به ساده ترین شیوه ممکن روغن قلاویز کاری را معرفی کنیم و در مورد ویژگی های آن صحبت کنیم. اما شما برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد این محصول می توانید مستقیماً با ما تماس بگیرید و در مورد خرید آن با کارشناسان ما مشورت کنید.