برخی از پمپ های وکیوم برای فعالیت طبیعی خود به موادی مانند آب یا روغن یا هوا نیاز دارند و به همین دلیل انتخاب روغن پمپ وکیوم در مدل روغنی آن ها بسیار مهم است.

در حقیقت روغن پمپ وکیوم به عنوان یک ابزار حمایتی از دستگاه استفاده می شود که هم در ایجاد خلا و حالت وکیوم نقش مستقیم دارد و هم مانع از خوردگی بخش‌های داخلی آن می‌شود.

اهمیت روغن پمپ خلا به حدی بالاست که به طور مستقیم با طول عمر پمپ و بازدهی آن گره خورده است.

اگر به فکر خرید روغن پمپ وکیوم هستید یا در بین محصولات ما ویژگی های آن را دیده اید معرفی کاملی را از آن در ادامه آورده ایم و در انتها می توانید سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید.

روغن وکیوم پمپ

روغن پمپ وکیوم چیست؟

روغن پمپ وکیوم یا VAC pump oil یک نوع روغن خاص با قابلیت های منحصر به فرد برای ایجاد خلاء در پمپ های وکیوم است که هم نقش محافظت کننده و روانکاری را دارد و هم در ایجاد خلا نقش مستقیم دارد.

طراحی پمپ های وکیوم بر مبنای جابجایی مثبت صورت گرفته و از این طریق امکان انتقال سیال بین بخش‌های مختلف یک فرایند صنعتی را فراهم می کنند. این پمپ ها بر مبنای استفاده از سیستم های مختلفی طراحی شده اند که نوع روغنی آن‌ها محبوبیت بیشتری داشته و بیشتر استفاده می شود.

روغن پمپ وکیوم که با عناوین دیگری مانند روغن روتاری هم در بازار شناخته می شود می تواند نقش های متفاوتی داشته باشد. اما در عین حال انتخاب روغن مناسب و استاندارد و همچنین آشنایی با شرایط آن تاثیر بسیار مهمی در نحوه عملکرد فرآیند دارد. بنابراین خرید روغن مناسب و استاندارد در کنار شرایط کاری آن اصلی ترین فاکتور ها در جلوگیری از استهلاک سیستم است.

کاربرد روغن در پمپ های وکیوم

با توجه به توضیحاتی که در مورد روغن پمپ خلا داده شد طبیعی است که می توانیم نقش های مختلفی را برای آن در نظر بگیریم. به طور کلی این روغن به عنوان روغن پرکننده فضای خالی و سیستم آب بندی به کار گرفته می‌شود تا از ورود هوا به حد فاصل بین قطعات پمپ روغنی جلوگیری کرده و امکان ایجاد خلأ را به شکل مناسب فراهم کند. از طرف دیگر همه ما می دانیم که فشار بخار روغن بسیار بالاتر از آب است و به همین دلیل می‌تواند در ایجاد مکش تا محدودهٔ نزدیک به صفر مطلق به کار گرفته شود. البته این در حالی است که از روغن پمپ وکیوم استاندارد استفاده شود.

ویژگی جالب دیگری که روی عملکرد روغن وکیوم در پمپ ها تاثیر گذار است، نقش روانکاری آن و جلوگیری از فرسایش قطعات مختلف است.
این روغن گرانروی و چسبندگی بسیار بالایی دارد که به طور کامل سطح روتور و تیغه ها در پمپ وکیوم را پوشش داده و از تاثیر عوامل محیطی روی آنها جلوگیری می کند. ضمن اینکه قسمتهایی که با یکدیگر در ارتباط هستند و احتمال استهلاک آنها وجود دارد با استفاده از این روغن پوشش داده شده و امکان از بین رفتن آنها به صفر می رسد.

روغن پمپ وکیوم

راهنمای خرید روغن پمپ وکیوم (VAC pump oil)

شاید برای شما این سوال پیش آمده که در انتخاب روغن پمپ وکیوم به چه فاکتورهایی توجه کنیم تا محصول نهایی با اهداف شما همخوانی داشته باشد.

ویژگی های بهترین روغن پمپ وکیوم

معمولاً هر کدام از این محصولات ویژگی های استاندارد خاص خود را دارند که با توجه به نوع شرکت تولید کننده تغییراتی در آنها ایجاد می شود. اما به طور کلی انتظاراتی که از آنها می رود شامل موارد زیر می شود :

مقاومت بالا در برابر حرارت و فشار 

این ساده‌ترین انتظاری است که از یک محصول مرتبط با پمپ های وکیوم می رود. در حقیقت پمپهای وکیوم شرایط مختلفی را تجربه می کنند و به همین دلیل مقاومت آنها در برابر حرارت و فشار باعث می شود که تاثیر آنها روی پمپ کمتر بوده و میزان استهلاک آن پایین تر بیاید. بنابراین از این روغن تحت عنوان روغن مقاوم به حرارت بالا و فشار زیاد هم یاد می‌شود.

گرانروی و ویسکوزیته بالا

روغن پمپ وکیوم به عنوان بخشی از سیستم ایجاد خلاء در پمپ های وکیوم به کار گرفته می شود و به همین دلیل قرار گرفتن در معرض حرارت یا شرایط محیطی مختلف برای آنها طبیعی است. به همین دلیل معمولا از این روغن ها انتظار می رود که به عنوان روغن وکیوم با تبخیر کم استفاده شوند تا میزان تبخیر آنها کمتر بوده و در طول فعالیت پمپ حجم آن ها از یک مقدار مشخص پایین تر نیاید.

چسبندگی و پوشش مناسب

یکی از مهمترین ویژگی هایی که برای روغن پمپ خلاء انتظار می‌رود، جلوگیری از خوردگی پمپ های خلا است. در حقیقت این روغن به عنوان یک سیستم پوششی با گرانروی و چسبندگی بالا روی قطعات مختلف مانند تیغه ها و روتور قرار می‌گیرد. بنابراین عملاً از تاثیر شرایط محیطی و مواد اکسید کننده روی این بخش جاوگیری می‌کند و احتمال خوردگی آنها را به حداقل می رساند.

امکان استفاده در شرایط مختلف

شرایط استفاده از روغن پمپ وکیوم در پروژه‌های مختلف متفاوت است. گاهی ممکن است این روغن در مناطق ساحلی و در نزدیک دریا به کار گرفته شود که رطوبت آن بالا بوده و بسیار شرجی است. در طرف مقابل احتمال استفاده از آن در پالایشگاهها و پتروشیمی‌ها هم وجود دارد. بنابر این تکنسینهای فرآیندهای مختلف به طور مستقیم با آنها در ارتباط بوده و باید روغن دستگاه را تعویض کنند. به همین دلیل استفاده از روغن وکیوم غیر سمی به طور مستقیم می‌تواند روی سلامت آنها تاثیر گذار باشد.

نکته بسیار مهم دیگری که به هنگام خرید VACUUM pump oil باید به آن توجه شود این است که احتمال بکارگیری آن در مناطق اشتعال پذیر و گازهای سمی وجود دارد. این یعنی عملکرد پمپ در این مناطق باید به شکلی باشد که با تولید جرقه همراه نبوده و احتمال انفجار را به حداقل برساند. همه این موارد در جریان خرید روغن پمپ وکیوم باید در نظر گرفته شود. شما هم برای گرفتن اطلاعات فنی محصول و مشاوره در مورد نحوه استفاده از آن می توانید مستقیماً با کارشناسان روغنکاران ارس نور در تماس باشید.

روغن پمپ خلاء (پمپ وکیوم) شرکت ROCOL انگلیس

این محصول در شرایط فشار زیاد و درجه حرارت بالا، کارایی عالی دارد. دارای فشار بخار کم برای افزایش کارایی پمپ است. مناسب برای استفاده از طیف گسترده ای از پمپ های خلا به ویژه در مواد غذایی، دارویی و سایر محیط های تمیز که نیازمند روانکاری NSF H1 است

  • محدوده دمایی 5- تا 130+ درجه سانتیگراد
  • جلوگیری از خوردگی پمپ های خلا به علت رطوبت
  • غیر سمی
  • دارای تاییدیه FDA, NSF, NSF H1

شرکت روغنکاران ارس نور نماینده رسمی فروش انواع روغن پمپ وکیوم برندهای معتبر مانند روکل Rocol در تهران و شهرستان ها می باشد.

برای خرید روغن چرخ دنده باز، انواع روغن صنعتی و روانکار پمپ وکیوم و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت روغن وکیوم پمپ با کارشناسان ما در شرکت روغنکاران ارس نور تماس بگیرید.