فهرست مطالب

کارخانجات تولید کننده شیشه و شرکت های فعال در صنعت شیشه سازی برای کنترل حرکت شیشه مذاب خود نیاز به یک ماده روان کننده دارند که از واکس ناودانی استفاده میکنند. این نوع روانکار که در بازار تحت عنوان Glassflo 785 شناخته می شود تاثیر بسیار مهمی در روند شیشه سازی و عملکرد کارکنان کارخانه دارد.

مقاومت بالا در برابر حرارت و همچنین شرایط استفاده بدون تولید دود و بخار از مهمترین ویژگی‌های این نوع روانکار مسیر انتقال مذاب شیشه شناخته می‌شود. با توجه به اینکه واکس ناودانی یکی از محصولات ما محسوب می شود، ابتدا در مورد ویژگی‌ها و شرایط آن صحبت خواهیم کرد و مشخصات کلی آن که استفاده از محصول را تحت تاثیر قرار می دهد را هم معرفی می‌کنیم.

شرکت روغنکاران ارس نور نماینده رسمی فروش انواع واکس ناودانی (Delivery coating) برندهای معتبر مانند روکل Rocol در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید واکس ناودانی و یا انواع گریس، روغن صنعتی و روانکار و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت واکس ناودانی با کارشناسان ما در شرکت ارس نور تماس بگیرید.

واکس ناودانی

واکس ناودانی چیست؟

واکس ناودانی یا واکس Glassflo 785 یک نوع ماده روانکار شیمیایی است که به منظور تسهیل حرکت انتقال شیشه مذاب در قالب به سمت قالب گیری و شکل دهی به کار گرفته می شود. استفاده از اصطلاح واکس و روغن یعنی هم باید به اندازه کافی روان باشد و هم قدرت پوشش دهی و چسبندگی بالایی داشته باشد تا مانع از جدا شدن آن از سطح مورد نظر شود. بنابراین طبیعی است که از این واکس چسبندگی زیاد به سطح و مقاومت در برابر حرارت را انتظار داشته باشیم.

نکته جالبی که در مورد واکسن ناودانی وجود دارد این است که باید مسیر انتقال مذاب را تسهیل کند و به طور مستقیم در مسیر عبور قرار می گیرد. حرارت فوق العاده انتقال داده شده از طرف ماده مذاب به این روغن می تواند منجر به سوختن و در نتیجه تجزیه حرارتی آن شود. این در حالی است که واکس معرفی شده در بین محصولات ما در برابر حرارت مقاومت عالی از خود نشان می دهد و می توان آن را به عنوان یک واکسن عاری از دود و بخار معرفی کرد. به همین دلیل میزان سمیت آن برای پرسنل کارخانه بسیار کم و بدون مشکل است.

نحوه استفاده از واکس Glassflo 785

واکس ناودانی یک نوع پوشش ساده و معمولی است که قرارگیری آن روی سطوح مختلف، مانند ناودانی کارخانه شیشه، نیاز به تجهیزات خاصی ندارد. در حقیقت این ماده به عنوان یک روانکار عمل می‌کند و سطح مسیر عبور مذاب شیشه را پوشش می دهد. پس در وهله اول استفاده از آن به عنوان یک روان کار است تا از اختلال در حرکت مذاب شیشه جلوگیری کند.

اما در فاز بعدی این واکس با مقاومت بالا در برابر حرارت و چسبندگی فوق العاده خود برای مدت زمان طولانی استفاده می شود و شرکت های شیشه سازی نیازی به جایگزینی مکرر آن ندارند. در نهایت امکان استفاده از سیستم های دستی و سیستم های پیشرفته برای اعمال این واکس به عنوان روانکار مسیر انتقال مذاب شیشه تا قالب وجود دارد.

واکس ناودانی

ویژگی های برجسته واکس ناودانی

با توجه به توضیحاتی که برای واکس Glassflo 785 داده شد، طبیعتاً وجود برخی ویژگی ها و خصوصیات در آنها ضروری است. شرکت های تولید کننده این تغییرات را متناسب با نیاز کارخانجات شیشه سازی اعمال کرده‌اند تا کیفیت محصول مطابق با نیاز آنها باشد. در مورد اطلاعات و ویژگی های واکس ناودانی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

قابلیت استفاده برای صنعت شیشه سازی

مهمترین انتظاری که از این واکس ها می‌رود، استفاده از آنها در صنعت شیشه سازی است. در حقیقت این محصول در بسیاری از فروشگاه ها و منابع تحت عنوان واکس ناودانی صنایع شیشه سازی شناخته می شود و به صورت تخصصی برای اعمال در مسیر عبور مذاب شیشه طراحی و ساخته شده است. البته امکان استفاده از این روغن برای صنایع دیگر وجود دارد و محدودیتی در استفاده از آن برای شرایط مشابه تعریف نشده است.

قدرت روانکاری فوق العاده

 دومین ویژگی مهم واکس ناودانی مربوط به روانکاری فوق العاده آن است. این ماده شیمیایی و نفتی باید روی سطوح مختلف قرار گیرد تا روان و سهل العبور باشد و مذاب شیشه در آن گیر نکند. در حقیقت روانکاری مسیر انتقال مذاب شیشه تا قالب ویژگی جالبی است که انتقال شیشه را تا قالب نهایی ساده می کند و به همین دلیل سرعت قالب گیری مذاب شیشه را افزایش میدهد. با این تفاسیر واکس ناودانی در افزایش سرعت تولید کارخانجات شیشه سازی نقش دارد.

چسبندگی زیاد به سطوح 

با وجود این که مذاب شیشه نسبت به شیشه سخت بسیار نرم تر شده و حالت روان پیدا کرده است، اما باید بپذیریم که هنوز هم دانسیته و گرانروی بالایی دارد و به همین دلیل امکان حرکت دادن ماده روان کار یا حتی چسبیدن به سطح قالب را دارد. استفاده از یک واکس با چسبندگی فوق العاده این امکان را به ما می دهد تا سطح را به طور کامل بپوشانیم و در نتیجه همراه با حرکت مذاب شیشه شاهد حرکت و جابجایی آن نباشیم.

مقاومت بالا در برابر حرارت 

 حرارت بالای مذاب شیشه می تواند در از بین بردن ماده روانکار یا همان واکس ناودانی نقش مستقیم داشته باشد. این حرارت به حدی بالاست که ماده اولیه شیشه را ذوب کرده و لازم است که از یک ماده مقاوم استفاده شود. حرارت زیاد به مواد نفتی و شیمیایی می‌تواند منجر به تجزیه حرارتی آنها و در نتیجه تولید دود و بخار سمی شود. این در حالی است که واکس Glassflo 785 مقاومت بالایی در برابر حرارت از خود نشان می دهد و تحت عنوان واکس عاری از دود و بخار  شناخته می شود.

سمیت بسیار کم واکس ناودانی

اگرچه وجود واکس ناودانی برای انتقال مذاب شیشه ضروری است، اما باید بپذیریم که در کارخانجات شیشه سازی پرسنل به طور مستقیم با این مواد در ارتباط هستند و ممکن است خطراتی برای آنها وجود داشته باشد. معمولاً تجزیه مواد شیمیایی و تبدیل شدن آنها به مواد آلی فرار سلامت پرسنل را به خطر می‌اندازد. این در حالی است که این واکس تحت عنوان واکس عاری از دود شناخته می شود این ویژگی باعث می‌شود که میزان سمیت آن کم باشد.

مسیر عبور شیشه مذاب همانند یک ناودانی است و به همین دلیل واکس مورد استفاده در آن به عنوان واکس ناودانی صنعت شیشه شناخته می شود. از طرف دیگر خاصیت روانکاری و چسبندگی فوق العاده این واکس باعث شد که با اصطلاحاتی مانند روانکار ناودانی صنعت شیشه شناخته شود.

حالا اگر شما علاوه بر اطلاعات گفته شده در این مطلب به دنبال اطلاعات تخصصی و فنی هستید با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهد.