گریس چرخ دنده بازروغن و گریس کاربردی در چرخ دنده با ز

 

شرکت روغنکاران ارس نور نماینده انحصاری فروش محصولات شرکت Whitmore آمریکا میباشد که این شرکت از سال 1893 شروع به  تولید تخصصی انواع روغن و گریس  در صنایع سیمان، معادن، فولادسازی، کاغذ سازی،ریلی ،غذایی  و نوشیدنی وتولید برق نموده است.  این شرکت برای روانکارهای چرخ دنده باز دارای تاییدیه های Flender ، Foster ، Metso  میباشد و در صنایع مطرح دنیا توانسته با کیفیت ایده آل خود و قیمت رقابتی جایگاه مناسبی را بدست بیاورد.

یکی از محصولات پرکاربرد در صنایع سیمان و معادن و فولاد ، روانکار چرخ دنده باز در آسیاب و کوره Envirolube XE Heavy  از برند Whitmore امریکا می باشد. این روانکار با پایه پلیمر سنتتیک و رزین میباشد و با چسبندگی فوق العاده و فاقد فلزات سنگین، لایه ای محافظ روی سطح ایجاد می نماید که از ترک و خراشیدگی جلوگیری نموده  و با ایجاد سطح صاف و هموار، عمر چرخ دنده را افزایش و حجم مصرفی روانکار را به 1/2 کاهش می دهد. 

ضمنا با توجه به شفافیت رنگ روانکار، بازرسی چشمی از چرخ دنده امکان پذیر است.محصول Envirolube  XE  از برند Whitmore  امریکا این خاصیت را دارد که باعث بستن حفره روی چرخ دنده شود. زیرا افزودنی پلیمری دارد که حفره های روی چرخ دنده را پر می کند.این محصول کیفیت ایده آل خود را حتی در چرخ دنده های با حفره های زیاد نیز به نمایش میگذارد  و از آنجایی که پلیمر، یک ماده پلاستیکی است نقش مهمی را چرخ دنده هایی که دارای بار زیاد هستند ایفا می کند.

Pitting   (ایجاد حفره)

ایجاد حفره یا خوردگی حفره روی چرخ دنده ها فرمی از  سایش است . این بی نظمی باعث اصطکاک می شود و  در نتیجه گرمای زیادی تولید می شود.  در موارد جدی تر باعث می شود که دندانه ها شکسته شود و  چرخ دنده گیر کند.

انتخاب روانکار صحیح به جلوگیری ازآسیب های ناشی از  ایجاد حفره کمک فراوان می کند.

 

مزایای روانکار با کیفیت:

استفاده از روانکارهایی که از کیفیت مطلوب برخوردار نیستند باعث ایجاد خسارتی در دستگاه‌ها می‌شوند که این خسارت عمده و سنگین است و گاهی عامل اصلی خرابی‌ها و شکست‌های ماشین آلات است. این مطلب نشان می‌دهد که باید به روانکاری و نوع روانکار مصرفی توجه‌ای ویژه شود.

 درست است که با خرید یک روانکار با کیفیت، کمی هزینه بالاتر می‌رود ولی از این جهت هم می‌توان مسئله را بررسی کرد که با هزینه نمودن برای روانکار خوب، از هزینه‌های شکست و خرابی ماشین‌آلات کاسته، راندمان و کارایی ماشین‌آلات افزایش یافته، توقفات تولید کاهش و با افزایش دوره‌های روانکاری از حجم فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات با رویکردی مثبت کاسته می‌شود.

 

روانکار چرخ دنده باز فاقد قیر (NON-ASPHALTIC OPEN GEAR LUBRICANT)

 

روانکار چرخ دنده باز قدرتمندی که در درجه اول روی آسیاب گلوله ای (ball mill) و کوره (kiln) استفاده می شود. فاقد فلزات سنگین و قیر می باشد. به جای قیر، این محصول حاوی مخلوطی از تقطیر نفت با ویسکوزیته بالا، پلیمر سنتتیک و رزین می باشد. مزیت این محصول که فاقد قیر می باشد این است که روانکار به مرور زمان سخت نمی شود. این امر پاکسازی را بسیار ساده می کند.

این محصول یک لایه موثر از محافظت فیزیکی و شیمیایی ایجاد می کند که از ایجاد حفره ( pitting) و خراش یا ساییدگی (scuffing) جلوگیری میکند.

در حالت ایده ال، این محصول Envirolube XE   باید به طور متناوب روی چرخ دنده ها اسپری شود . عملیات اسپری تناوبی باعث می شود که محصول تا حدی روی چرخ دنده ها خشک شود  و در نتیجه یک فیلم محافظ با ویسکوزیته قوی ایجاد  می شود. در مورد چرخ دنده های بزرگ و با بار سنگین آسیاب گلوله ای (ball mill )، به طور معمول تناوب روغنکاری 20-15 دقیقه است.

ضمنا شرکت روغنکاران ارس نور قادر به ارائه کلیه تجهیزات وسیستم های روانکاری با برند Oil safe جهت نظم دادن به سیستم تجهیزات روانکاری با تنوع 10 رنگ میباشد.